FFH10008-S08S1004K6M
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.910115|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.796798|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.570163|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.456846|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.230212|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.91405|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.901529|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.889008|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.876487|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.863965|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FFH10008-S08S1004K6M |
| Category | Female Header |
| Specification | Pitch:1.00mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 8Circuits |
| Status | Active |
| Description | Female Header 1mm 180°Vertical Single Row 8Circuits(SMT) |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Female header-PCB socket Pitch:1mm (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryFemale header-PCB socket Pitch:1mm (SMT)
- Circuits2-50
- Pitch1mm
- Entry Angle180° Vertical
- Color - ResinBlack
- Electrical
- Current - Maximum per Contact1.00A
- Voltage - Maximum300V
- Contact Resistance20 mΩ Max
- Insulation Resistance1000 MΩ Min
- Withstanding Voltage500V AC r.m.s
- Temperature Range operating-40ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold
- Material - ResinPA6T UL94V-0
- Compatible Parts
- Pulg-
- Receptacle-
- Terminal-
- Assembly shell-
Related Products
FFH10008-S08S1004K6M
Female Header 1mm 180°Vertical Single Row 8Circuits(SMT)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.910115|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.796798|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.570163|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.456846|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.230212|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.91405|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.901529|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.889008|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.876487|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.863965|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary