FWF30016-D06S23K6M
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 130 |
| Lead time | 130 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{4.30619|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{4.067221|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{3.589283|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{3.350314|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{2.872376|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{2.294736|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{2.263085|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{2.231432|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{2.199781|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{2.16813|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF30016-D06S23K6M |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:3.00mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 6Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 3mm 180°Vertical 6Circuits (SMT) |
| Stock(pcs) | 130 |
| Lead time |
130 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 3mm 180°Vertical (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 180°Vertical (SMT)
- Circuits2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24
- Pitch3.00mm
- Height9.91mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact5.00A
- Voltage - Maximum250V
- Contact Resistance10 mΩ Max
- Insulation Resistance1000 MΩ Min
- Withstanding Voltage1500V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25℃+85℃
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingTin
- Material - Plating TerminationTin
- Material - ResinLCP UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG30001
- Receptacle-
- TerminalFT30001
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF30016-D06S23K6M
Wafer 3mm 180°Vertical 6Circuits (SMT)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{4.30619|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{4.067221|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{3.589283|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{3.350314|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{2.872376|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{2.294736|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{2.263085|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{2.231432|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{2.199781|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{2.16813|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary