FBB04005-F16S1033K6M
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-18|timezoneDate}} |
| MPQ | 8000 |
| MOQ | 8000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.873332|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.709924|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{2.38311|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{2.219702|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.892888|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{1.476756|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.456457|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.436159|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.415859|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.39556|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FBB04005-F16S1033K6M |
| Category | Board to Board Connectors |
| Specification | Pitch:0.40mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 16Circuits |
| Status | Active |
| Description | Board to Board 180°Vertical 0.4mm 16Circuits |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-18|timezoneDate}} |
| MPQ | 8000 |
| MOQ | 8000 |
| Type | Board to board - Female Pitch:0.4mm (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryBoard to board - Female Pitch:0.4mm (SMT)
- Circuits16,20,24,30,40,50
- Mating height0.8mm
- Pitch0.4mm
- Durabiliy (mating cycles max)50
- Electrical
- Current - Maximum per Contact0.30A
- Voltage - Maximum30V
- Contact Resistance100 mΩ Max
- Insulation Resistance50 MΩ Min
- Withstanding Voltage100V AC r.m.s
- Temperature Range operating-35ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold
- Material - ResinLCP UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFBB04005-M
- Receptacle-
- Terminal-
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FBB04005-F16S1033K6M
Board to Board 180°Vertical 0.4mm 16Circuits
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.873332|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.709924|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{2.38311|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{2.219702|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.892888|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{1.476756|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.456457|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.436159|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.415859|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.39556|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary