FBB05002-F08S1003K6MH45
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-17|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.672037|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.572844|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.374457|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.275264|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.076878|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.800122|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.789161|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.778202|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.767241|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.756281|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FBB05002-F08S1003K6MH45 |
| Category | Board to Board Connectors |
| Specification | Pitch:0.50mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 8Circuits |
| Status | Active |
| Description | Board to Board 180°Vertical 0.5mm 8Circuits(H1=4.5mm) |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-17|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Board to board - Female Pitch:0.5mm (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryBoard to board - Female Pitch:0.5mm (SMT)
- Circuits8-50,60,70,80,90,100
- Mating height3, 3.5, 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5mm
- Pitch0.5mm
- Durabiliy (mating cycles max)30
- Electrical
- Current - Maximum per Contact0.50A
- Voltage - Maximum50V
- Insulation Resistance100 MΩ Min
- Contact Resistance40 mΩ Max
- Withstanding Voltage250V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold
- Material - ResinLCP UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFBB05002-M
- Receptacle-
- Terminal-
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FBB05002-F08S1003K6MH45
Board to Board 180°Vertical 0.5mm 8Circuits(H1=4.5mm)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.672037|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.572844|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.374457|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.275264|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.076878|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.800122|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.789161|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.778202|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.767241|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.756281|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary