FBB08001-F40S1003K6MH40
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 38 |
| Lead time | 38 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-16|timezoneDate}} |
| MPQ | 1500 |
| MOQ | 1500 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{7.038221|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{6.64764|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{5.866477|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{5.475896|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{4.694734|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{3.750614|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{3.698881|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{3.647148|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{3.595416|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{3.543683|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FBB08001-F40S1003K6MH40 |
| Category | Board to Board Connectors |
| Specification | Pitch:0.80mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 40Circuits |
| Status | Active |
| Description | Board to Board 180°Vertical 0.8mm 40Circuits(H1=4mm) |
| Stock(pcs) | 38 |
| Lead time |
38 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-16|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1500 |
| MOQ | 1500 |
| Type | Board to board - Female Pitch:0.8mm (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryBoard to board - Female Pitch:0.8mm (SMT)
- Circuits8-50,60,70,80
- Mating height4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5mm
- Pitch0.8mm
- Durabiliy (mating cycles max)30
- Electrical
- Current - Maximum per Contact0.50A
- Voltage - Maximum50V
- Contact Resistance50 mΩ Max
- Insulation Resistance500 MΩ Min
- Withstanding Voltage250V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold
- Material - ResinLCP UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFBB08001-M
- Receptacle-
- Terminal-
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FBB08001-F40S1003K6MH40
Board to Board 180°Vertical 0.8mm 40Circuits(H1=4mm)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{7.038221|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{6.64764|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{5.866477|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{5.475896|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{4.694734|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{3.750614|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{3.698881|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{3.647148|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{3.595416|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{3.543683|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary