FBB08002-M14S1005W5M
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 100 |
| Lead time | 100 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-19|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.127654|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.006654|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.764653|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.643653|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.401651|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{1.093513|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.078482|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.063451|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.04842|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.03339|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FBB08002-M14S1005W5M |
| Category | Board to Board Connectors |
| Specification | Pitch:0.80mm |
| Type | Plug |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 14Circuits |
| Status | Active |
| Description | Board to Board 0.8mm ,MALE ,14Circuits ,180° Vertical(SMT) |
| Stock(pcs) | 100 |
| Lead time |
100 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-19|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Board to board - Male Pitch:0.8mm (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryBoard to board - Male Pitch:0.8mm (SMT)
- Circuits14,24,28,30,40
- Mating height5.1mm
- Pitch0.8mm
- Durabiliy (mating cycles max)30
- Electrical
- Current - Maximum per Contact0.50A
- Voltage - Maximum50V
- Insulation Resistance500 MΩ Min
- Contact Resistance90 mΩ Max
- Withstanding Voltage150V AC r.m.s
- Temperature Range operating-30ºC~+80ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold
- Material - ResinPA9T UL94V-0
- Compatible Parts
- Pulg-
- ReceptacleFBB08002-F
- Terminal-
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FBB08002-M14S1005W5M
Board to Board 0.8mm ,MALE ,14Circuits ,180° Vertical(SMT)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.127654|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.006654|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.764653|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.643653|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.401651|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{1.093513|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.078482|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.063451|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.04842|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.03339|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary