FHG42002-D04F2TB
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 2639 |
| Lead time | 2639 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.564623|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.528403|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.455963|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.419743|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.347303|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.229706|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.226571|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.223434|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.220298|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.217162|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FHG42002-D04F2TB |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:4.20mm |
| Type | Plug |
| Mounting Style | Crimp Housings |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 4Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wire to board housing 4.2mm 4Circuits |
| Stock(pcs) | 2639 |
| Lead time |
2639 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wire to board housing 4.20mm |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWire to board housing
- Circuits2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24
- Pitch4.2mm
- Temperature Range operating-40ºC~+105ºC
- Material and Plating
- Material - ResinPA66 UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG42001
- Receptacle-
- TerminalFT42002
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FHG42002-D04F2TB
Wire to board housing 4.2mm 4Circuits
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.564623|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.528403|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.455963|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.419743|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.347303|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.229706|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.226571|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.223434|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.220298|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.217162|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary