FWF08002-S04B14W5M
| Status | Discontinued |
| Stock(pcs) | 70 |
| Lead time | 70 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 3500 |
| MOQ | 3500 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.094796|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.029847|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.89995|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.835001|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.705104|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.523894|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.516717|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.509541|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.502364|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.495187|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF08002-S04B14W5M |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:0.80mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 90° Angle |
| Circuits | 4Circuits |
| Status | Discontinued |
| Description | Wafer 0.80mm 90°Angle 4Circuits (SMT) |
| Stock(pcs) | 70 |
| Lead time |
70 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 3500 |
| MOQ | 3500 |
| Type | Wafer 0.80mm 90°Angle (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 90°Angle (SMT)
- Circuits2-10,12,14,16,20
- Pitch0.8mm
- Height1.7mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact0.50A
- Voltage - Maximum30V
- Contact Resistance20 mΩ Max
- Insulation Resistance100 MΩ Min
- Withstanding Voltage200V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold/Tin
- Material - Plating TerminationGold/Tin
- Material - ResinLCP UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG08002
- Receptacle-
- TerminalFT08001
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF08002-S04B14W5M
Wafer 0.80mm 90°Angle 4Circuits (SMT)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.094796|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.029847|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.89995|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.835001|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.705104|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.523894|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.516717|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.509541|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.502364|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.495187|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The product has been discontinued. You can contact customer service to help find alternative products