FWF10007-D40S14W5M
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 2 |
| Lead time | 2 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-18|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{5.60336|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{5.292406|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{4.670497|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{4.359542|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{3.737633|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{2.985988|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{2.944801|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{2.903615|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{2.862429|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{2.821244|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF10007-D40S14W5M |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:1.00mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 40Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 1mm 180°Vertical 40Circuits (SMT)(Gold-Plated) |
| Stock(pcs) | 2 |
| Lead time |
2 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-18|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 1mm 180°Vertical (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 180°Vertical (SMT)
- Circuits10,12,14,16,20,24,30,40,50
- Pitch1.0mm
- Height4.3mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact1.00A
- Voltage - Maximum50V
- Contact Resistance20 mΩ Max
- Insulation Resistance100 MΩ Min
- Withstanding Voltage1000V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold
- Material - ResinPA6T UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG10002
- Receptacle-
- TerminalFT10001
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF10007-D40S14W5M
Wafer 1mm 180°Vertical 40Circuits (SMT)(Gold-Plated)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{5.60336|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{5.292406|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{4.670497|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{4.359542|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{3.737633|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{2.985988|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{2.944801|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{2.903615|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{2.862429|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{2.821244|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary