FWF39601-S02S24W5B
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 1015 |
| Lead time | 1015 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 20000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.751111|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.702928|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.606561|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.558379|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.462013|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.305576|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.301404|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.297232|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.29306|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.288889|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF39601-S02S24W5B |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:3.96mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | Through Hole |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 2Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 3.96mm 180°Vertical 2Circuits(DIP) |
| Stock(pcs) | 1015 |
| Lead time |
1015 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 20000 |
| Type | Wafer 3.96mm 180°Vertical (DIP) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 180°Vertical (DIP)
- Circuits2-12
- Pitch3.96mm
- Height9.4mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact7.00A
- Voltage - Maximum250V
- Contact Resistance10 mΩ Max
- Insulation Resistance1000 MΩ Min
- Withstanding Voltage1500V AC r.m.s
- Temperature Range operating-40℃+85℃
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingTin
- Material - Plating TerminationTin
- Material - ResinPA6T UL94V-0/PA66 UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG39601
- Receptacle-
- TerminalFT39601
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF39601-S02S24W5B
Wafer 3.96mm 180°Vertical 2Circuits(DIP)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.751111|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.702928|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.606561|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.558379|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.462013|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.305576|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.301404|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.297232|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.29306|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.288889|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary