FWF42003-D16B22TK
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 84 |
| Lead time | 84 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-15|timezoneDate}} |
| MPQ | 500 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{3.25056|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{3.0657|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{2.695979|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{2.511118|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{2.141397|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{1.670634|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.64767|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.624706|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.601742|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.578778|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF42003-D16B22TK |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:4.20mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | Through Hole |
| Angle | 90° Angle |
| Circuits | 16Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 4.2mm 90°Angle 16Circuits(DIP) |
| Stock(pcs) | 84 |
| Lead time |
84 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-15|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 500 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 4.2mm 90°Angle (DIP) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 90°Angle (DIP)
- Circuits2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24
- Pitch4.2mm
- Height12.80mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact7.00A
- Voltage - Maximum600V
- Contact Resistance10 mΩ Max
- Insulation Resistance1000 MΩ Min
- Withstanding Voltage1500V AC r.m.s
- Temperature Range operating-40℃+105℃
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingTin
- Material - Plating TerminationTin
- Material - ResinPA66 UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG42001
- Receptacle-
- TerminalFT42001
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF42003-D16B22TK
Wafer 4.2mm 90°Angle 16Circuits(DIP)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{3.25056|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{3.0657|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{2.695979|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{2.511118|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{2.141397|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{1.670634|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.64767|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.624706|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.601742|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.578778|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary