FWF20002-S05B22W1B
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 1465 |
| Lead time | 1465 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.269812|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.251547|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.215018|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.196753|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.160224|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.095549|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.094249|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.092949|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.091649|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.090349|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF20002-S05B22W1B |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:2.00mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | Through Hole |
| Angle | 90° Angle |
| Circuits | 5Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 2mm 90°Angle 5Circuits (DIP) |
| Stock(pcs) | 1465 |
| Lead time |
1465 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 2mm 90°Angle (DIP) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 90°Angle (DIP)
- Circuits2-12
- Pitch2.0mm
- Height5.1mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact2.00A
- Voltage - Maximum100V
- Contact Resistance10 mΩ Max
- Insulation Resistance1000 MΩ Min
- Withstanding Voltage800V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25℃+85℃
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingTin
- Material - Plating TerminationTin
- Material - ResinPA66 UL94V-2
- Compatible Parts
- PulgFHG20001
- Receptacle-
- TerminalFT20001
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF20002-S05B22W1B
Wafer 2mm 90°Angle 5Circuits (DIP)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.269812|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.251547|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.215018|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.196753|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.160224|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.095549|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.094249|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.092949|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.091649|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.090349|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary