FWF20012-D40S22W5B
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 716 |
| Lead time | 716 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.245482|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.11778|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.862378|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.734677|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.479274|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{1.154071|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.138208|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.122344|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.106481|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.090617|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF20012-D40S22W5B |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:2.00mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | Through Hole |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 40Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 2mm 180°Vertical 40Circuits (DIP) |
| Stock(pcs) | 716 |
| Lead time |
716 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 2mm 180°Vertical (DIP) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 180°Vertical (DIP)
- Circuits4-40
- Pitch2.0mm
- Height7.6mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact3.00A
- Voltage - Maximum250V
- Contact Resistance30 mΩ Max
- Insulation Resistance1000 MΩ Min
- Withstanding Voltage1000V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25℃+85℃
- Material and Plating
- Material-MetalBrass
- Material - Plating MatingTin
- Material - Plating TerminationTin
- Material - ResinPA46 UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG20007
- Receptacle-
- TerminalFT20006
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF20012-D40S22W5B
Wafer 2mm 180°Vertical 40Circuits (DIP)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.245482|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.11778|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.862378|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.734677|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.479274|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{1.154071|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.138208|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.122344|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.106481|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.090617|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary