FFH20001-D44S1004K6K
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 1 |
| Lead time | 1 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-15|timezoneDate}} |
| MPQ | 1 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{4.597406|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{4.336524|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{3.814759|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{3.553876|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{3.032111|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{2.401501|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{2.366948|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{2.332393|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{2.297839|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{2.263285|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FFH20001-D44S1004K6K |
| Category | Female Header |
| Specification | Pitch:2.00mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | Through Hole |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 44Circuits |
| Status | Active |
| Description | Female Header 2mm 180°Vertical Double row 44Circuits(DIP) |
| Stock(pcs) | 1 |
| Lead time |
1 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-15|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Female header-PCB socket Pitch:2mm (DIP) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryFemale header-PCB socket Pitch:2mm (DIP)
- Circuits for single row2-40
- Circuits for Double row4-80
- Pitch2mm
- Entry Angle180° Vertical
- Color - ResinBlack
- Electrical
- Current - Maximum per Contact2.00A
- Voltage - Maximum250V
- Contact Resistance20 mΩ Max
- Insulation Resistance500 MΩ Min
- Withstanding Voltage100V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalBrass
- Material - Plating MatingGold
- Material - Plating TerminationGold/Tin
- Material - ResinPA6T UL94V-0
- Compatible Parts
- Pulg-
- Receptacle-
- Terminal-
- Assembly shell-
Related Products
FFH20001-D44S1004K6K
Female Header 2mm 180°Vertical Double row 44Circuits(DIP)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{4.597406|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{4.336524|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{3.814759|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{3.553876|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{3.032111|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{2.401501|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{2.366948|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{2.332393|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{2.297839|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{2.263285|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary