FHG08002-S16M6W5B
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-19|timezoneDate}} |
| MPQ | 2000 |
| MOQ | 2000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.423344|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.285528|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{2.009895|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.872078|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.596445|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{1.245484|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.228364|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.211244|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.194124|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.177003|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FHG08002-S16M6W5B |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:0.80mm |
| Type | Plug |
| Mounting Style | Crimp Housings |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 16Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wire to board housing 0.8mm ,16Circuits ,PA46 |
| Stock(pcs) | 0 |
| Lead time | Estimated delivery date {{2026-04-19|timezoneDate}} |
| MPQ | 2000 |
| MOQ | 2000 |
| Type | Wire to board housing 0.8mm |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWire to board housing
- Circuits2-16,20
- Pitch0.8mm
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material - ResinPA46 UL94V-0
- Compatible Parts
- Pulg-
- ReceptacleFWF08001,FWF08002
- TerminalFT08001
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FHG08002-S16M6W5B
Wire to board housing 0.8mm ,16Circuits ,PA46
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{2.423344|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{2.285528|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{2.009895|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.872078|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{1.596445|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{1.245484|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{1.228364|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{1.211244|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{1.194124|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{1.177003|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary