FHG42001-D16M2TB
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 50 |
| Lead time | 50 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-15|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.451278|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.365181|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.192988|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.106892|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.934698|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.694482|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.684969|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.675455|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.665942|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.656428|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FHG42001-D16M2TB |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:4.20mm |
| Type | Plug |
| Mounting Style | Crimp Housings |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 16Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wire to board housing 4.2mm 16Circuits |
| Stock(pcs) | 50 |
| Lead time |
50 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-15|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wire to board housing 4.20mm |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWire to board housing
- Circuits2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24
- Pitch4.2mm
- Temperature Range operating-40ºC~+105ºC
- Material and Plating
- Material - ResinPA66 UL94V-0
- Compatible Parts
- Pulg-
- ReceptacleFWF42001,FWF42002,FWF42003,FWF42004,FWF42005,FWF42008
- TerminalFT42001,FT42001-F2H-1
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FHG42001-D16M2TB
Wire to board housing 4.2mm 16Circuits
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{1.451278|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{1.365181|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{1.192988|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{1.106892|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.934698|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.694482|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.684969|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.675455|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.665942|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.656428|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary