FWF12504-S02B24W5M
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 504 |
| Lead time | 504 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-15|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.629121|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.588764|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.508049|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.467691|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.386976|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.255946|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.252452|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.248958|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.245464|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.241969|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF12504-S02B24W5M |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:1.25mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | SMT |
| Angle | 90° Angle |
| Circuits | 2Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 1.25mm 90°Angle 2Circuits (SMT) |
| Stock(pcs) | 504 |
| Lead time |
504 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-15|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 1.25mm 90°Angle (SMT) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 90°Angle (SMT)
- Circuits2-15
- Pitch1.25mm
- Height5.3mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact1.00A
- Voltage - Maximum125V
- Contact Resistance20 mΩ Max
- Insulation Resistance100 MΩ Min
- Withstanding Voltage250V AC r.m.s
- Temperature Range operating-40ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingGold/Tin
- Material - Plating TerminationGold/Tin
- Material - ResinPA9T UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG12502
- Receptacle-
- TerminalFT12501
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF12504-S02B24W5M
Wafer 1.25mm 90°Angle 2Circuits (SMT)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.629121|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.588764|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.508049|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.467691|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.386976|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.255946|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.252452|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.248958|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.245464|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.241969|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary