FWF12506-S02S24W5B
| Status | Active |
| Stock(pcs) | 1896 |
| Lead time | 1896 In stock Estimated delivery date when out of stock {{2026-04-14|timezoneDate}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.160816|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.14993|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.128157|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.11727|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.095499|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 1000 | {{0.05695|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.056176|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.055401|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.054625|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.053851|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Product number | FWF12506-S02S24W5B |
| Category | Wire to Board Connectors |
| Specification | Pitch:1.25mm |
| Type | Socket |
| Mounting Style | Through Hole |
| Angle | 180°Vertical |
| Circuits | 2Circuits |
| Status | Active |
| Description | Wafer 1.25mm 180°Vertical 2Circuits (DIP)(HF) |
| Stock(pcs) | 1896 |
| Lead time |
1896 In stock Estimated delivery date when out of stock {{ 2026-04-14|timezoneDate({format:'YYYY-MM-DD HH:mm:ss'})}} |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Type | Wafer 1.25mm 180°Vertical (DIP) |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| EU ELV | Compliant(2000/53/EC) |
- Category
- CategoryWafer 180°Vertical (DIP)
- Circuits2-16
- Pitch1.25mm
- Height4.7mm
- Electrical
- Current - Maximum per Contact1.00A
- Voltage - Maximum125V
- Contact Resistance20 mΩ Max
- Insulation Resistance100 MΩ Min
- Withstanding Voltage250V AC r.m.s
- Temperature Range operating-25ºC~+85ºC
- Material and Plating
- Material-MetalPhosphor Bronze
- Material - Plating MatingTin
- Material - Plating TerminationTin
- Material - ResinPA46 UL94V-0
- Compatible Parts
- PulgFHG12502
- Receptacle-
- TerminalFT12501
- Assembly shell-
Compatible Parts
Related Products
FWF12506-S02S24W5B
Wafer 1.25mm 180°Vertical 2Circuits (DIP)(HF)
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | {{0.160816|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10 | {{0.14993|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 50 | {{0.128157|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 100 | {{0.11727|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 500 | {{0.095499|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000 | {{0.05695|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 2500 | {{0.056176|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 5000 | {{0.055401|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 10000 | {{0.054625|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
| 25000 | {{0.053851|tradeCurrencySymbol({digits:6})}} |
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, and the minimum purchase quantity is 1
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: MOQ + N * MPQ
The price of this product has not been set yet. Please contact customer service if necessary